Barbaros Mah. Batı Çevre Yolu (Kayseri Yolu 2. Km) Onikişubat / Kahramanmaraş

Milletvekili Ahmet Özdemir'den OSB'lerle İlgili Açıklama

Tomsuklu OSB ile ilgili son gelişmeleri paylaşan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Av. Ahmet Özdemir, Tomsuklu Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için nihai kararın belli olduğunu dile getirdi.

Yaklaşık 15 yıldır çalışmaları devam eden Tomsuklu Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için nihai karar belli oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal başta olmak üzere İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, Milletvekilleri Av. Ahmet Özdemir, Mehmet Cihat Sezal, Habibe Öçal ve Rahmetli İmran Kılıç’ın büyük uğraşları ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası girişimleri ile Tomsuklu OSB için karar verildi.

“Milli Savunma Bakanlığımız atış alanını yeni bir yere taşıma kararımızı uygun buldu”

Son gelişmelerle ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Özdemir: “Kavlaklı OSB yapıldığı aşamada Tomsuklu ile ilgili talepler başlamıştı. Uzun zamandır herkes mücadele etti. Son zamanlarda da biz çalışmaları yürütüyoruz. En son geldiğimiz noktada Milli Savunma Bakanlığımız atış alanını yeni bir yere taşıma kararımızı uygun buldu. Ama burayla ilgili Milli Savunma Bakanlığımızın bizden bazı talepleri var. Mevcut atış alanın bulunduğu yerde bazı yapılar var. O yapıları da yeni taşınacakları yerde yapmamız yönünde talepleri var. Bizim zaten bununla ilgili Kahramanmaraş adına böyle bir taahhütlümüz var. O yapıları yapacağız. Birde yeni bulduğumuz arazide de bir BOTAŞ’ın boru hattı ile bir yüksek gerilim hattı geçiyor. Bu doğalgaz hattını başka bir yere taşımamızın imkanı yok ama etrafına koruma bandı yapılacak. O koruma bandının da maliyetini yine biz bakanlığımıza rica edeceğiz veya biz yapacağız. Elektrik iletim hattını da deplase edeceğiz. Başka bir yere taşıyacağız. Bunlarla ilgili beklentileri karşıladığımızda devir teslimini tahsisini yapacaklar. Buraya kadar zor bir işlemdi ama başardık. 

“OSB’deki istihdam oranını 2 katına çıkaracağız”

Kahramanmaraş’ımız için bu başarılı bir iş. Bundan sonra bu alan bizim çok önemli. Neden önemli; bizim şuan ki OSB’miz 3 bin 500 dönüm, tekstil ihtisas OSB’miz 5 bin dönüm, Gıda OSB’miz yaklaşık bin dönüm, Türkoğlu OSB’miz yaklaşık bin 500 dönüm. Bizim Tomsuklu, bu OSB’lerin neredeyse 2 katı büyüklükte. Yani şöyle ifade edeyim. Bu OSB’lerde çalışan kişi sayısı 120-130 bin civarında. En az 120-130 bin daha istihdam alanı oluşturacağız. Kahramanmaraş’ın şu anki mevcut istihdam varlığının 2 katı oranında istihdam oluşturabilecek durumdayız. 

“Başka şehirlerde yer arama derdine son”

İhracat hacmimizi 3-4 katına çıkarak durumdayız. En önemlisi sanayicilerimiz başka şehirlerde yer arama derdinden kurtulacak. Bence Kahramanmaraş’ın geleceği ve ticareti için bu harika bir iş. Son aşamaya geldik. İnşallah Milli Savunma Bakanlığımızla bu son aşamayı tamamladığımızda detayları yine kamuoyumuzla paylaşacağız. Şuan da en somut noktadayız.

“Şehrimizin sanayi alanında 25-30 yıllık ihtiyacını karşılamış olacağız”

Kahramanmaraş’ta ilk OSB kurulduğu günden bu güne geçen süre yaklaşık 15 yıl. 15 Yılda kat ettiğimiz mesafeyi belki de 2 yılda 2 katı oranında kat edeceğiz. Şehrimizin sanayi alanında 25-30 yıllık ihtiyacını karşılamış olacağız. İşçimizin çalışabilmesi, ticaret hacmimizin artması ve şehrimizin büyümesi için bunun çok önemli bir yatırım olduğunu düşünüyorum.” Dedi. (gazetecin.com/)